• Školský poriadok

      • Úvodné ustanovenie

        Základná škola s materskou školou v Dubovanoch v zmysle Ústavy SR poskytuje povinné a bezplatné vzdelávanie. Žiak je do školy prijímaný na základe požiadavky zákonného zástupcu a rozhodnutia riaditeľa školy. Žiak je povinný dodržiavať jej pravidlá a riadiť sa jej vnútorným poriadkom.

        Škola zabezpečuje vnútorný chod školy, organizáciu života svojich žiakov a všetky

        podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy, aby poskytla žiakovi možnosť získať vzdelanie na požadovanej úrovni v primeranom pracovnom ovzduší.

        Robí tak v záujme práva každého jednotlivca na vzdelanie i preto, aby čas strávený v škole žiakmi i učiteľmi, bol rovnako príjemný pre všetkých.

        Základná škola sa zaväzuje pri realizácií svojich výchovno-vzdelávacích cieľov dôsledne dodržiavať nielen Deklaráciu práv dieťaťa, Listinu základných práv a slobôd, ale i iné platné dokumenty týkajúce sa vzťahu k žiakom, učiteľom i ostatným zamestnancom.

        Školský poriadok je súhrnom noriem spolužitia a spolupráce celého školského kolektívu, žiakov, učiteľov, nepedagogických zamestnancov, zákonných zástupcov žiakov a verejnosti, ktorá je v kontakte so školou. Zamestnanci a žiaci školy a ich zákonní zástupcovia sú povinní tento poriadok rešpektovať a dodržiavať.

         

        I.  Všeobecné ustanovenia

        Organizácia vyučovania

         

        1. Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý schválilo vedenie školy. Rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak a pedagogický pracovník.
        2. Vyučovanie spravidla začína o 8.00 hodine a končí sa poslednou vyučovacou hodinou.
        3. Vyučovacie hodiny sú 45 minútové. Vyučovacia hodina sa začína a končí zvonením.

        Rozvrh vyučovania a prestávok

         

        začiatok hodiny

        koniec hodiny

        1.hodina

          8.00

          8.45

        2.hodina

          8.55

          9.40

        3.hodina

          9.55

        10.40

        4.hodina

        10.50

        11.35

        5.hodina

        11.45

        12.30

        6.hodina

        12.40

        13.25

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        1. Budova školy je otvorená v pracovných dňoch od 6.30 hod.

        Žiaci, navštevujúci ŠKD v ranných hodinách, vchádzajú do budovy školy od 7.00 hod a zdržiavajú sa na mieste, ktoré im určí pedagóg zabezpečujúci ŠKD.

        Ostatní žiaci vstupujú do budovy od 7.30 hod. do 7.45 hod. za dozoru službukonajúceho pedagóga a pripravujú sa na vyučovanie.

        Budova školy sa zatvára o 8.00hod., dvere sú uzamknuté počas celého vyučovania aj počas prevádzky ŠKD.

        1. Vo vestibule školy zabezpečujú dozor pedagogickí zamestnanci (podľa rozpisu). Zodpovedajú za poriadok, prezúvanie žiakov, kontaktujú návštevu s pedagogickým zamestnancom, za ktorým prišli. Návštevy žiakov počas vyučovania nie sú dovolené (okrem mimoriadnej situácie).
        2. Žiak prichádza do školy najneskôr 15 minút pred vyučovaním, v ojedinelých prípadoch i neskoršie. Po príchode už nesmie opustiť areál školy.
        3. Po príchode do školy je žiak povinný sa v šatni prezuť do prezuviek, ktoré vyhovujú zdravotným aj hygienickým požiadavkám. Prezuvky by nemali zanechávať stopy na podlahe.
        4. Každý žiak má pridelenú vlastnú šatňovú skrinku, za ktorú je zodpovedný počas celého školského roka.
        5. Vyučovací proces je organizovaný v učebniach a v športovom areáli školy pod dohľadom vyučujúcich pedagógov.
        6. Na hodinách telesnej výchovy, výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania žiak používa oblečenie a obuv podľa predpísanej normy.
        7. Počas vyučovania žiak nesmie opustiť areál školy. V nevyhnutnom prípade len so súhlasom triedneho učiteľa alebo vyučujúceho pedagóga.
        8. Ak majú žiaci počas vyučovania voľnú hodinu, zdržiavajú sa v určených priestoroch a vykonávajú činnosti, ktoré im určí dozor konajúci pedagóg.
        9. V jeden vyučovací deň žiak môže mať najviac 6 vyučovacích hodín. Po skončení vyučovania sa žiaci v priestoroch školy môžu zdržiavať iba s pedagogickým dozorom (ŠKD, krúžková činnosť, doučovanie, a pod.).
        10. Obed v školskej jedálni sa vydáva od 11.40 hod. do 13.45 hod. Počas vydávania obedov zabezpečujú dozor učitelia a vychovávatelia ŠKD. V prípade nevhodného správania sa žiaka v jedálni môže byť tento zo školského stravovania vylúčený.

         

         

        Časový harmonogram dňa

        7.00 – 7.45

        príchod žiakov do školy, príprava na vyučovanie

        8.00 – 13.25

        vyučovanie podľa určeného rozvrhu hodín

        11.35 – 16.00

        ŠKD, krúžková činnosť pre prihlásených žiakov

        11.40 – 13.45

        obedy v školskej jedálni

         

         

         

        Organizácia činnosti v Školskom klube detí (ŠKD)

         

        1. ŠKD je v prevádzke spravidla celý školský rok, okrem dní pracovného pokoja a sviatkov denne od 11.35 hod. do 16.00 hod. v závislosti od rozvrhu žiakov.
        2. Počas školských prázdnin je prevádzka v ŠKD prerušená.
        3. ŠKD sa riadi režimom dňa, ktorý je súčasťou vnútorného poriadku ŠKD.
        4. Rozsah dennej dochádzky, spôsob odchodu detí, prípadne záujmovú činnosť mimo ŠKD uvedie zákonný zástupca na zápisnom lístku. Prípadné zmeny v dochádzke a spôsobe odchodu oznamuje zákonný zástupca písomne.
        5. Žiaka možno v priebehu školského roka prihlásiť a odhlásiť z ŠKD vždy 10 dní pred ukončením mesiaca.
        6. Aby sa nenarušovala výchovno-vzdelávacia činnosť, žiak môže byť, ak to nie je na zápisnom lístku uvedené, z ŠKD uvoľnený len na základe písomného oznámenia zákonných zástupcov alebo komunikáciou SMS, nie telefonicky. Vychovávateľka odkladá SMS komunikáciu a písomnú komunikácia po dobu cca 1 miesiaca.

         

         

        Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

         

        1. Všetci pracovníci školy sú v záujme bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci povinní dodržiavať predpisy a pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. So zásadami bezpečného správania na pracovisku boli riadne oboznámení.
        2. Žiaci školy sú primerane poučení o možnom ohrození života a zdravia pri rôznych činnostiach pri výchove a vyučovaní.
        3. Pri starostlivosti o žiakov sú všetci zamestnanci školy povinní viesť žiakov k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, k dodržiavaniu požiarnych predpisov pri vyučovaní predmetov (chémia, telesná výchova, ...), pri ktorých je zvýšené ohrozenie zdravia žiakov a dopravných predpisov pri školských a mimoškolských podujatiach – LVVK, škola v prírode, exkurzie, výlety, športové dni, atď.
        4. Priestory v celej škole zodpovedajú požiadavkám, ktoré sú stanovené v zdravotníckych predpisoch.
        5. Povinnosťou triedneho učiteľa je, aby oboznámil žiakov už na 1. vyučovacej hodine v novom školskom roku so zásadami bezpečného správania a ochrany zdravia.
        6. Žiaci sú oboznámení aj so ŠP a so zásadami poskytovania prvej pomoci.
        7. Zohľadňujeme vhodnú štruktúru pracovného režimu a odpočinku žiakov, rešpektujeme hygienu učenia.

         

         

        II. Povinnosti a správanie žiaka

         

        1. Pred vyučovaním – príchod žiakov do školy

         

        • Žiak prichádza do školy najneskôr 15 minút pred začiatkom vyučovania, v čase 7.30 až 7.45 hod.
        • V šatni je žiak povinný prezuť sa do prezuviek, ktoré vyhovujú zdravotným a hygienickým požiadavkám; zo šatne odchádza žiak priamo do triedy. Prezuvkami nemôže byť športová obuv (tenisky) používaná na hodinách telesnej výchovy, vychádzková obuv ani prezuvky s čiernou podrážkou
        • Čas pred začiatkom vyučovania využíva na opakovanie učiva a prípravu na vyučovanie, príp. na návštevu sociálneho zariadenia a stravovanie.
        • Vyučovanie začína o 8.00 hodine.
        • Ak príde žiak neskôr, v tichosti sa prezuje a príde do triedy tak, aby čo najmenej vyrušoval.
        • Neskoré príchody žiaka na prvú vyučovaciu hodinu sa zapisujú do triednej knihy a ospravedlňujú sa len z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok a iných závažných situácií. Oneskorenia sa za štvrťrok spočítajú (45 minút = 1 vyučovacia hodina). Z vyššie uvedených dôvodov sa ospravedlňujú, no ak ide o opakované neskoré príchody, tak spočítané minúty z oneskorenia sa budú evidovať ako neospravedlnené hodiny.

         

        1. Počas vyučovania

         

        • Na začiatku vyučovania musí byť každý žiak na svojom mieste, mať pripravené určené pomôcky a pokojne očakávať príchod vyučujúceho.
        • Žiak je povinný správať sa v škole slušne, dbať na pokyny pedagogických a ostatných zamestnancov školy a dodržiavať školský poriadok. Podľa svojich schopností sa svedomito pripravovať na vyučovanie. Žiak sa musí správať slušne aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania.
        • Žiak musí chodiť do školy pravidelne podľa rozvrhu hodín, na každú vyučovaciu hodinu, chodí riadne pripravený s potrebnými učebnými pomôckami.
        • Pred skončením vyučovania žiak nesmie bez dovolenia opúšťať areál školy.
        • Do školy nosí žiak iba tie veci, ktoré nevyhnutne potrebuje na vyučovanie.
        • Má zakázané nosiť do školy veci a predmety, ktoré by mohli ohroziť jeho zdravie prípadne zdravie a život spolužiakov.
        • Taktiež nenosí do školy drahé veci a také, ktoré by narušili pozornosť jeho a jeho spolužiakov (karty, loptičky, drahé šperky, nosiče audiovizuálnej techniky, hudobné nástroje, elektrické spotrebiče, väčšiu sumu peňazí, ...) Škola nezodpovedá za poškodenie a stratu takýchto vecí.
        • Ak žiak aj po upozornení nerešpektuje výzvu učiteľa a naďalej používa predmet, ktorý nepatrí a nie je súčasťou vyučovacieho procesu, môže mu byť predmet odobratý a vrátený na konci daného školského roka.
        • Na hodinách v špeciálnych učebniach – napr. na telesnej výchove žiak nenosí prstene, retiazky, voľné náušnice, hodinky.
        • Žiak do školy nesmie nosiť zbrane, výbušniny, nevhodnú literatúru, cigarety (aj elektronické), zapaľovače, alkohol (aj nealkoholické pivo a energetické nápoje), žuvací tabak a iné veci, ktoré by ohrozovali mravnú výchovu mládeže.
        • V budove sa správa slušne, ticho, nevyrušuje hlučným a drzým správaním.
        • Dodržuje čistotu pred budovou, v triedach, na chodbách a sociálnych zariadeniach.
        • Žiak šetrí majetok školy.
        • Žiak zaobchádza s pridelenými učebnicami a učebnými pomôckami šetrne, aby ich nepoškodil.
        • Manipulovať s oknami, žalúziami, svetelnými vypínačmi, audiovizuálnymi pomôckami môžu žiaci len so súhlasom a v prítomnosti učiteľa. Pri poškodení zariadenia budovy alebo techniky, škodu hradí rodič, resp. zákonný zástupca žiaka, ktorý škodu spôsobil.
        • Žiaci majú zakázané používať interaktívnu tabuľu bez prítomnosti učiteľa.
        • Žiak sa nesmie vykláňať z okien a vyhadzovať odpadky mimo košov na odpadky.
        • Ak chce žiak odpovedať, hlási sa, nevykrikuje.
        • Počas vyučovania sa žiak zaoberá iba vecami, ktoré súvisia s vyučovaním a vyučovacím predmetom.
        • Žiak nemôže mať pri sebe mobil. V prípade, že žiak s vedomím zákonných zástupcov a s ohľadom na bezpečnosť pri dochádzke do školy mobil do školy nosí, je povinný ho pri vstupe do budovy odovzdať pedagogickému zamestnancovi. Mobil mu je vrátený vždy pri odchode zo školy. Tento zákaz sa týka aj tabletov, smart hodiniek a všetkých elektronických zariadení, ktoré si žiak prinesie do školy.
        • Žiak chodí do školy aj na mimoškolské akcie slušne a vhodne oblečený, bez výstredností v úprave vlasov, tváre (piercing) a zovňajšku. V škole nesmie nosiť na hlave klobúk,  čiapku ani šiltovku s výnimkou preukázateľných zdravotných dôvodov.
        • Žiak sedí na vyučovaní na mieste, ktoré určí triedny učiteľ alebo vyučujúci na hodine. Bez povolenia nesmie opustiť miesto, ani učebňu.
        • Žiak počas vyučovania aktívne spolupracuje s vyučujúcim, nevyrušuje a nerozptyľuje pozornosť spolužiakov.
        • Ak je žiak vyvolaný,  slušne a zreteľne odpovedá.
        • Žiak inému žiakovi pri skúšaní (ústnom, písomnom) nenašepkáva, ani sám neodpisuje.
        • Počas ústneho a písomného skúšania má žiak zatvorené učebnice a zošity.
        • Ak sa žiak nemohol z vážnych dôvodov pripraviť na vyučovanie, ospravedlní sa príslušnému vyučujúcemu na začiatku hodiny, opakovaná nepripravenosť žiaka na vyučovaciu hodinu bude považovaná za neplnenie si žiackych povinností a bude hodnotená nedostatočnou.

         

         

        1. Počas prestávok

         

        • Žiak sa počas prestávok pripravuje na ďalšiu hodinu, desiatuje vo svojej triede.
        • Počas prestávok sa správa disciplinovane a pokojne, umožní spolužiakom nerušene sa pripravovať na nasledujúcu vyučovaciu hodinu.
        • Neodôvodnene sa nezdržiava na chodbách v budove školy počas všetkých prestávok bez povolenia dozor konajúceho pedagóga.
        • Na toaletu chodia žiaci počas prestávok. Počas hodiny len v odôvodnených prípadoch (zdravotných). Na toalete sa žiak zbytočne nezdržiava, nehádže odpadky do pisoárov, záchodových mís a umývadiel.
        • Žiak sa správa slušne, nepoužíva vulgárne výrazy, nevyrušuje hlučným a vyzývavým správaním, nebije sa, neprovokuje ostatných spolužiakov, nevysmieva sa im, nebehá po triede ani po chodbe, neničí majetok školy, nevykláňa sa z okien.
        • Týždenníci utierajú tabuľu a vykonávajú týždennícke práce podľa pokynov učiteľa

         

        1. Po skončení vyučovania

         

        • Po skončení poslednej vyučovacej hodiny, podľa rozvrhu si každý žiak uloží svoje veci do tašky, vyčistí si svoje miesto a okolie od papierov a iných nečistôt a vyloží stoličku na lavicu.
        • Odpadky patria do koša. Odpad triedime podľa zaužívaných pravidiel.
        • Týždenníci skontrolujú triedu.
        • Zdržiavať sa v školských priestoroch v čase mimo vyučovania môže len žiak, ktorý navštevuje ŠKD, záujmové krúžky a pri akciách usporiadaných školou, so súhlasom vedenia školy a pod dozorom pedagogického zamestnanca..
        • Žiak zo školy odchádza samostatne alebo v sprievode zákonného zástupcu, príp. inej určenej osoby. Žiak odchádzajúci samostatne ide rovno domov.

         

        1. Počas výletov, exkurzií, vychádzok, školy v prírode a pod.

         

        • Počas výletov, exkurzií, vychádzok sa žiaci riadia podľa pokynov vedúceho učiteľa a ostatných pedagogických zamestnancov.
        • Dodržiavajú miesto a termín sústredenia.
        • Dodržiavajú pravidlá bezpečného správania.
        • Dodržiavajú školský poriadok.
        • Uvoľnenie žiaka z miesta akcie organizovanou školou je možné iba s písomným súhlasom rodiča, na ktorom je uvedené, že rodič preberá za žiaka zodpovednosť. Inak sa žiak musí vrátiť s pedagogickým dozorom pred budovu školy.

         

        1. Správanie žiakov mimo školy

         

        • Každý žiak je aj mimo vyučovania a v čase prázdnin žiakom školy. Je úctivý, zdvorilý a čestný.
        • Správa sa priateľsky, vyjadruje sa slušne, úctivo.
        • Nevyvoláva bitky, výtržnosti.
        • Je pozorný a zdvorilý k starším ľuďom, k ženám, uvoľňuje miesto v dopravných prostriedkoch.
        • Chráni svoje zdravie a zdravie iných. Dbá o bezpečnosť na ulici a dodržiava dopravné predpisy.
        • Nepoškodzuje verejný a súkromný majetok.
        • Vo večerných hodinách sa nezdržiava bez dozoru na verejných, kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach.
        • Požívanie drog, omamných látok, liehových nápojov a fajčenie je zakázané a považované za vážne porušenie školského poriadku. Podľa zákona 214/2009 Z.z. osoby maloleté a mladistvé nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky a sú povinné podrobiť sa orientačnej dychovej skúške, alebo orientačnému vyšetreniu testovacím prístrojom na zistenie omamných látok, alebo psychotropných látok.
        • Riaditeľ a ostatní vedúci pedagogickí zamestnanci sú povinní oznámiť obci požitie alkoholického nápoja alebo inej návykovej látky osobou do 18 rokov. Oznámenie sa podá na Miestnom úrade Dubovany.
        • Žiak, ktorý sa dopustí šikany v akejkoľvek forme napr. aj kyberšikany (sms, mms, mail, facebook, ...) voči inému žiakovi alebo zamestnancovi školy vážne poruší školský poriadok a bude mu po dokázaní viny znížená známka zo správania. V prípade rozpoznania šikany by mal o tomto probléme žiak, príp. zákonný zástupca, informovať triedneho učiteľa a vedenie školy. Ak sa šikana resp. kyberšikana vyskytne mimo školy, je potrebné, aby zákonný zástupca vyhľadal odbornú pomoc – kontaktoval CP a P, PPP DC (diagnostické centrum), príp. využil kontakty, ktoré mu poskytne škola.

         

        1. Oslovenia a pozdravy

         

        • Žiaci sa správajú slušne ku všetkým pracovníkom školy.
        • Zdravia pozdravom Dobrý deň (len pri prvom stretnutí), Dovidenia.
        • Oslovenia: pán/pani riaditeľ/ka, pán/pani učiteľ/ka, pani ekonómka, pani upratovačka, pani kuchárka.

         

        1. Dochádzka do školy

         

        • Žiak sa zúčastňuje všetkých aktivít organizovaných školou vrátane exkurzií, výletov, výchovných koncertov a podobne, akceptuje sa neprítomnosť žiaka len zo závažných rodinných a zdravotných dôvodov.
        • Žiak dochádza do školy na vyučovanie a podujatia školy pravidelne a načas.
        • Vyučovanie a podujatia školy môže žiak vymeškať len pre vážnu chorobu, vážne udalosti v rodine a nepredvídané dopravné pomery. V zásade sa nemôžu predlžovať prázdniny a víkend predčasným odcestovaním alebo neskorším príchodom. Zúčastňovať sa na rekreačnom pobyte doma alebo v zahraničí mimo prázdnin môže žiak iba v ojedinelých prípadoch s predchádzajúcim súhlasom riaditeľa školy.
        • Ak žiak mieni vymeškať vyučovanie pre vopred známy dôvod, zákonný zástupca požiada o uvoľnenie na základe písomnej žiadosti:

        o z jednej vyučovacej hodiny príslušného vyučujúceho

        o z viacej hodín až celý deň požiada triedneho učiteľa

        o z dvoch až viacerých dní písomne požiada riaditeľa školy

        • Ak sa žiak nezúčastní vyučovania z nepredvídaného dôvodu, zákonný zástupca je povinný oznámiť triednemu učiteľovi dôvod vymeškania v deň neprítomnosti žiaka v škole. V prípade, že to zákonný zástupca neurobí, môže triedny učiteľ považovať neprítomnosť žiaka v škole za neospravedlnenú.

         

        1. Ospravedlňovanie žiaka za neprítomnosť v škole

         

        • Žiak je povinný predložiť triednemu učiteľovi ospravedlnenie, či už z nepredvídaného dôvodu, rodinných dôvodov, 1-dňovej a viacdňovej neprítomností v škole, lekárskeho ošetrenia alebo z dôvodu choroby a podobne do 2 pracovných dní od opätovného nástupu žiaka do školy, inak sa absencia považuje za neospravedlnenú (neospravedlnené hodiny).
        • Žiak je povinný zistiť si domáce úlohy a doplniť si učivo z predmetov, na ktorých sa nezúčastnil (z dôvodu choroby, z nepredvídaného dôvodu, rodinných dôvodov, 1- dňovej a viacdňovej neprítomnosti v škole, lekárskeho ošetrenia a podobne)
        • Ospravedlnenia neprítomnosti žiaka v škole napísané zákonným zástupcom sú triednym učiteľom akceptované v písomnej aj elektronickej podobe (SMS, Messsenger, mail).
        • Platnosť lekárskeho potvrdenia si môže učiteľ overiť u lekára.
        • Zákonný zástupca môže svojím rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní. Po absencii viac ako 5 po sebe idúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia musí predložiť „Potvrdenie o chorobe“ od všeobecného lekára pre deti a dorast, v opačnom prípade pôjde o neospravedlnenú neprítomnosť na vyučovaní.
        • Uvedené sa netýka žiaka, ktorý je v nemocničnom ošetrení a zúčastňuje sa vyučovania dočasne v školskom zariadení príslušnej nemocnice.
        • Písomné ospravedlnenie musí byť označené dátumom a s uvedeným vysvetlením dôvodu neprítomnosti žiaka v škole.
        • Za neospravedlnené hodiny môže byť žiakovi udelené výchovné opatrenie v zmysle tohto poriadku, viď bližšie v kapitole IV. Výchovné opatrenia.
        • Ak má žiak väčšiu absenciu na určitých hodinách, vyučujúci rozhodne o ďalšom postupe v spolupráci s triednym učiteľom a zákonnými zástupcami žiaka.
        • Žiakovi, ktorý má vo vyučovacom predmete v jednom polroku väčšiu absenciu a nie je klasifikovaný aspoň 2 známkami z rôznych skúšaní (ústnych alebo písomných), môže byť na základe návrhu vyučujúceho a rozhodnutia riaditeľa nariadené absolvovanie komisionálnej skúšky.

         

        1. Náplň práce týždenníkov

         

        V každej triede sú dvaja týždenníci (z každého ročníka jeden) a ich mená zapíše triedny učiteľ do triednej knihy v príslušnom týždni.

        Povinnosti týždenníkov sú:

        • Pred vyučovaním pripraviť fixky a pomôcky
        • Hlásiť neprítomnosť žiakov na začiatku každej vyučovacej hodiny
        • Hlásiť vedeniu školy, ak do 5 minút po zvonení nepríde učiteľ na vyučovaciu hodinu.
        • Podľa pokynov vyučujúceho prinášať a odnášať učebné pomôcky.
        • Starať sa o čistotu tabule a dohliadnuť na poriadok v okolí koša a v celej triede po skončení vyučovacej hodiny
        • Zabezpečiť rýchle a bezpečné vetranie učebne počas prestávok podľa pokynov triedneho učiteľa
        • Hlásiť triednemu učiteľovi poškodenie inventára v triede
        • Po poslednej hodine spolu s vyučujúcim dozrieť na to, aby učebňa zostala v primeranom poriadku (zotretá tabuľa, pozbierané papiere, stoličky vyložené na laviciach, zatvorené okná a zabezpečené proti samovoľnému otvoreniu, uzatvorené vodovodné kohútiky, zhasnuté svetlá

         

         

        III. Práva a povinnosti žiakov

         

        1. Každý žiak má právo:
        • Každé dieťa bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia jeho rodiča, má právo na bezplatné vzdelávanie, na kvalitnú výučbu v povinnom a nepovinnom predmete.
        • Každý žiak má právo na vzdelávanie zamerané na vývoj jeho osobnosti, rozvoj jeho talentu, rozumových a fyzických schopností.
        • Žiak má právo byť oboznámený s kritériami, podľa ktorých je hodnotený.
        • Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú právo byť hodnotení s ohľadom na ich postihnutie.
        • Na ochranu zdravia a bezpečnosti pri vyučovaní.
        • Na dodržiavanie základných psycho-hygienických noriem (dĺžka a počet prestávok, dĺžka vyučovania v jednom celku).
        • Na komunikáciu s učiteľmi v duchu zásad humanizmu a tolerancie.
        • Slušne vysloviť svoj názor a klásť otázky k preberanej téme.
        • Na zdôvodnenie hodnotenia a klasifikácie.
        • Každý žiak má byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti, využívania.
        • Žiak má právo na ochranu osobných údajov pred ich neoprávneným šírením alebo zneužívaním. Získavanie informácií o týraní alebo ohrození žiaka sa nepovažuje ya neoprávnené zasahovanie do súkromia.
        • Žiak má právo byť informovaný o službách CPPPaP, o úlohe výchovného poradcu, koordinátora prevencie, ako aj činnosti ďalších poradných orgánov školy.
        • Má právo využívať pomoc triedneho učiteľa, koordinátora drogovej prevencie, výchovného poradcu a psychológa v CPPP a P.
        • Prostredníctvom zákonného zástupcu požiadať o komisionálne preskúšanie.
        • Vybrať si voliteľné predmety z ponúkaného súboru v rámci možností školy a počtu prihlásených žiakov.
        • Podľa vlastného záujmu sa prihlásiť sa na záujmový krúžok v rámci možností školy a počtu prihlásených žiakov. Po prihlásení má povinnosť krúžok navštevovať.
        • Podľa vlastného záujmu zapojiť sa do niektorej z foriem záujmovej činnosti (účasť v literárnych súťažiach, predmetové olympiády, Pytagoriáda a pod.).
        • Žiak má právo byť oboznámený s kritériami, podľa ktorých je hodnotený. Pri ústnej odpovedi je oboznámený s výsledkom hodnotenia ihneď. Výsledky klasifikácie písomných a grafických prác a praktických činností sa žiak dozvie najneskôr do 10 pracovných dní, pričom má právo do nich nahliadnuť.
        • Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú právo byť hodnotení a klasifikovaní so zohľadnením ich poruchy. Týka sa to všetkých vyučovacích predmetov, v ktorých sa prejavuje porucha žiaka, aj v klasifikácii správania. Žiakovi nemožno znížiť známku zo správania a ani iného vyučovacieho predmetu, pokiaľ sú rušivé a neadekvátne prejavy jeho správania v škole, prípadne nedostatočné učebné výsledky, dôsledkom zdravotného postihnutia alebo poruchy, ak sa žiakovo správanie netýka hrubého porušenia školského poriadku.
        • Žiak môže byť čiastočne alebo úplne oslobodený od vyučovanie telesnej výchovy riaditeľom školy na základe vyjadrenia lekára a doloženej dokumentácie.
        • Žiak má právo vyjadriť primeraným spôsobom svoj názor v diskusii na vyučovaní, na

        triednických hodinách.

        • Každý žiak má právo obrátiť sa na triedneho učiteľa, vychovávateľa a následne na riaditeľa školy, ak sa domnieva, že došlo k porušeniu jeho práv.
        • Predložiť svoje požiadavky a návrhy na zlepšenie práce vo svojej triede, prípadne v škole svojmu triednemu učiteľovi, vychovávateľovi, riaditeľovi školy.
        • Žiak má právo voliť a byť volený do triednej samosprávy.

         

         

        1. K povinnostiam žiaka patrí:
        • Osvojovať si vedomosti, zručnosti a návyky poskytované základnou školou
        • Osvojovať si zásady vlastenectva, humanizmu, demokracie, rasovej znášanlivosti, tolerancie  a správať sa podľa nich, predchádzať všetkým formám diskriminácie, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie, byť disciplinovaný, plniť pokyny pedagogických zamestnancov školy.
        • Chrániť vlastné zdravie a zdravie iných, dbať na čistotu a poriadok a pomáhať pri udržiavaní poriadku v škole a jej okolí, dbať na slušné správanie a kultúru  vyjadrovania
        • Byť v škole vhodne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený, prezutý počas vyučovania do vhodných prezuviek
        • Šetriť školské zariadenia, chrániť ich pred poškodením a hospodárne zaobchádzať s učebnými pomôckami, šetriť elektrickú energiu, vodu, zhasínať svetlo.
        • Dodržiavať vyučovací čas, rozvrh hodín a prestávok a plniť ďalšie pokyny obsiahnuté v školskom poriadku, ako aj pokyny pedagogického dozoru.
        • Zistiť si domáce úlohy a doplniť učivo z predmetov, na ktorých sa nezúčastnil
        • Učebnice a pracovné zošity si musí žiak zaobstarať sám do jedného týždňa po nástupe do školy, resp. pri prestupe žiaka na našu školu, ak ich škola nedostane v dostatočnom množstve od MŠVV a M, alebo ich nie je schopná zabezpečiť vo svojej réžii.
        • Žiak je povinný dodržiavať nariadené hygienicko-bezpečnostné opatrenia
        • Podieľať sa na ochrane a tvorbe životného prostredia v objektoch školy.
        • Predložiť potvrdenie o neprítomnosti na vyučovaní.
        • V prípade úrazu alebo náhleho ohrozenia žiak ihneď informuje vyučujúceho, dozor konajúceho učiteľa alebo najbližšiu dospelú osobu.

         

         

        1. Žiakovi nie je dovolené:
        • Fajčiť počas plnenia povinnej školskej dochádzky nielen v priestoroch školy a pri akciách usporiadaných školou, ale uvedený zákaz platí všeobecne.
        • Prinášať do školy a na akcie usporiadané školou alkoholické nápoje, drogy a iné návykové látky.
        • Prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie spolužiakov a zamestnancov a veci, ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť ostatných žiakov pri vyučovaní
        • Prinášať predmety a propagačné materiály  narúšajúce demokratickú a mravnú výchovu mládeže.
        • Hrať hazardné hry, prinášať väčšie sumy peňazí, zlato, šperky a všetky predmety, čo by narúšali pozornosť spolužiakov, a ktoré priamo nesúvisia s vyučovaním. V prípade straty, či odcudzenia ide o osobnú zodpovednosť žiaka.
        • Manipulovať s vecami zabezpečujúcimi ochranu budovy a majetok školy (napr. hasiace prístroje, hydranty a pod.)
        • Znečisťovať steny (interiér aj exteriér), ničiť zariadenie učební, šatní, sociálnych zariadení a ostatných priestorov školy. Škody na inventári a zariadení spôsobené úmyselne  alebo z nedbanlivosti odstráni žiak alebo jeho zákonný zástupcovia, prípadne uhradia škody. Ak sa nezistí vinník, škodu nahradí celý kolektív triedy.
        • Používať vulgárne výrazy.
        • Žiakom je zakázané šikanovanie, fyzické a psychické útoky, prípadne iný druh násilia.
        • Žiakom je zakázané ponižovanie iných bez ohľadu na rasu, náboženstvo, kultúru alebo postihnutie.
        • Demonštrovať prejavy intimity a sexuálneho správania sa na verejnosti (v areáli školy),
        • Žiak nesmie nosiť do priestorov školy mobilný telefón, smart hodinky a iné elektronické zariadenia. Priniesť ich môže iba v odôvodnených prípadoch a po vstupe do budovy škole ich musí odovzdať pedagogickému zamestnancovi.
        • Počas celého výchovno-vzdelávacieho procesu (patrí sem aj popoludňajšie vyučovanie, ŠKD, ŠJ a prestávky) žiak nesmie používať mobilný telefón ani smart hodinky. Použiť ich môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa, alebo jeho povereného zástupcu.
        • V priestoroch školy je zakázané dobíjať mobilné telefóny žiakmi.
        • V prípade výskytu a použitia mobilu bez vedomia pedagogických zamestnancov je žiak povinný mobilný telefón odovzdať vyučujúcemu a následne má učiteľ právo žiakovi telefón odobrať. Mobil bude žiakovi vrátený v prítomnosti jeho zákonného zástupcu.
        • Konzumovať potraviny počas vyučovacích hodín, ak mu to nedovolí vyučujúci.
        • Robiť si zvukový a obrazový záznam na hodine bez súhlasu vyučujúceho.
        • Podvádzať (napr. plagiátorstvo, ...)
        • Pohybovať sa po škole v korčuliach a inej nevhodnej obuvi

         

        1. V škole a na akciách organizovaných školou je prísne zakázané:

         

        • Akékoľvek slovné zastrašovanie, prejavy šikanovania, psychické a fyzické násilie a jeho propagácia
        • Prechovávanie zbraní a predmetov ohrozujúcich zdravie (napr. nôž, zábavná pyrotechnika, sklenené nádoby, horľavé látky, ...)
        • Prejavovať alebo propagovať akékoľvek formy diskriminácie, xenofóbie, antisemitizmu, intolerancie a rasizmu
        • Prechovávanie, užívanie, predávanie, poskytovanie a propagácia návykových látok (alkohol, tabakové výrobky, organické rozpúšťadlá, nelegálne drogy a iné)
        • Rovnako neprípustné je byť pod vplyvom týchto látok
        • Popisovať a ničiť budovu školy zvonku, steny a kabínky sociálnych zariadení, chodby a učebne ako aj nábytok učební.

         

         

        IV. Výchovné opatrenia

         

        Výchovnými opatreniami sú pochvaly, iné ocenenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov.

         

        Pochvaly

         

        Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy triedny učiteľ alebo riaditeľ školy. Žiakovi možno udeliť:

         

        1. Pochvalu od vyučujúceho na vyučovaní
        2. Pochvalu od vyučujúceho do žiackej knižky
        3. Pochvala triednym učiteľom:

         

        • za výborný prospech a vzorné správanie
        • za vzornú dochádzku
        • za úspešnú reprezentáciu školy
        • za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy
        • za činnosť v prospech triedy nad rámec svojich povinností

         

        1. Pochvalu riaditeľom školy:

         

        • za výborný prospech a vzornú dochádzku
        • za úspešnú reprezentáciu školy
        • za nezištnú pomoc, vysoko humánny prístup k ľuďom, príkladný čin, verejné uznanie
        • inou osobou alebo inštitúciou, za záslužný alebo statočný čin podľa §58 zákona

         

         

        Opatrenia na posilnenie disciplíny

         

        Opatrenie na posilnenie disciplíny sa ukladá za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z nasledovných opatrení:

         

        1. Napomenutie triednym učiteľom:

         

        • za jednorazové porušenie školského poriadku
        • za viacero zápisov v žiackej knižke týkajúcich sa poručenia školského poriadku
        • opakovanú nevhodnú úpravu zovňajšku
        • neprezúvanie sa podľa stanovených pravidiel
        • za opakované neskoré príchody na vyučovanie, za menej ako 3 neospravedlnené hodiny
        • iné menej závažné priestupky podľa posúdenia triednym učiteľom, vyučujúcim
        • nesplnenie povinnosti týždenníkov
        • znečisťovanie triedy
        • zabúdanie školských pomôcok
        • výsmech spolužiakov
        • nevhodné správanie sa v jedálni
        • podvádzanie, opisovanie pri písomných prácach
        • opustenie triedy bez povolenia učiteľa počas malých prestávok

         

        1. Pokarhanie triednym učiteľom:

         

        • za sústavne sa opakujúce zápisy v žiackej knižke týkajúce sa porušenia školského poriadku
        • za zápis v klasifikačnom zázname alebo ústna sťažnosť učiteľov a ostatných pracovníkov školy prednesená na pedagogickej rade
        • opakujúce sa priestupky uvedené v vode 1 – Napomenutie triednym učiteľom

         

        Napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa po

        prerokovaní na pedagogickej rade.

         

        1. Pokarhanie riaditeľom školy:

         

        • za 3 až 10 hodín neospravedlnenej absencie
        • za podvádzanie, klamstvo
        • za drzosť, časté odvrávanie, hanobenie, používanie nevhodných výrazov
        • za používanie mobilného telefónu počas výchovno-vzdelávacieho procesu
        • za používanie nevhodných predmetov v priestoroch školy a na školských podujatiach
        • za poškodzovanie školského majetku
        • za útek z vyučovacej hodiny
        • porušovanie bezpečnosti pri mimoškolských akciách (výlety, exkurzie a pod.)
        • manipulovanie s hasiacimi prístrojmi
        • opakované menej závažné porušenie školského poriadku

         

        Riaditeľ udeľuje pokarhanie na návrh triedneho učiteľa a ostatných vyučujúcich po prerokovaní

        na pedagogickej rade.

         

        1. Znížená známka 2.stupňa zo správania:

         

        • za prinášanie vecí ohrozujúcich zdravie žiakov a zamestnancov do školy a na podujatia organizované školou.
        • za krádež
        • za úmyselné ublíženie na zdraví
        • za šikanovanie a vydieranie
        • za vandalizmus
        • za prejavy rasovej neznášanlivosti, za zvlášť hrubé alebo opakujúce sa neslušné správanie voči pracovníkom školy
        • za úmyselné poškodzovanie majetku školy (podľa závažnosti)

         

        1. Znížená známka 3.stupňa zo správania:

         

        • za 10 až 30 hodín neospravedlnenej absencie
        • za znemožňovanie vyučovacieho procesu a prevádzky školy
        • za opakované opustenie areálu školy počas vyučovania (úteky zo školy)
        • za robenie zvukových alebo obrazových záznamov na vyučovacích hodinách aj počas prestávok
        • za nosenie nevhodných a nebezpečných vecí do školy (zbrane, nevhodná literatúra, pyrotechnika, cigarety, alkohol, drogy)
        • za fajčenie alebo pitie alkoholických nápojov, užívanie omamných látok v budove alebo areáli školy
        • za falšovanie podpisov
        • za demonštráciu prejavov intimity a sexuálneho správania na verejnosti
        • za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky uvedené pri zníženej známke na stupeň 2

         

        1. Znížená známka 4.stupňa zo správania:

         

        • za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky podľa uváženia pedagogickej rady

         

        O udelení výchovného opatrenia informuje riaditeľ preukázateľným spôsobom zákonného

        zástupcu žiaka. Výchovné opatrenie sa zaznamenáva žiakovi do triedneho výkazu alebo

        katalógového listu žiaka.

         

        Ak žiak vymešká viac ako 15 neospravedlnených hodín za mesiac, bude táto skutočnosť

        oznámená na Útvar sociálneho úradu v Piešťanoch.

        Za viac ako 60 vymeškaných neospravedlnených hodín sa zákonný zástupca dopúšťa priestupku v súlade s § 37, ods. 1, písm. b) zákona č. 596/2003 Z.z. štátnej správe o školstve a školskej samospráve, nad 100 neospravedlnených vyučovacích hodín sa voči zákonnému zástupcovi môže postupovať v súlade s § 211, ods. 1, písm. e) Zákona č. 300/2005 Z.z. (Trestný zákon).

         

        Ak sa použije ochranné opatrenie podľa zákona 245/2008 Z.z.,§ 58, ods.3, riaditeľ bezodkladne

        privolá zákonného zástupcu žiaka, ktorý zaňho preberá zodpovednosť.

        Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov,

        ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej

        miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy

        alebo školského zariadenia, okrem špeciálnych výchovných zariadení, môže použiť ochranné

        opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do

        samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy alebo

        riaditeľ školského zariadenia bezodkladne privolá

        a) zákonného zástupcu,

        b) zdravotnú pomoc,

        c) Policajný zbor.

        Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu

        ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy alebo školského zariadenia písomný záznam

        podľa § 58 ods. 3 a 4, zákona č. 245/ 2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov po novele č. 188/ 2015 Z.z.

         

         

         

        V. Ochrana pedagogického zamestnanca

         

        1. Právny poriadok poskytuje pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi všeobecnú aj osobitú ochranu pred útokmi, ktoré sú priestupkami, trestnými činmi alebo zásahmi do jeho práva na ochranu osobitosti a jej prejavov a nastanú počas výkonu pedagogickej alebo odbornej činnosti alebo v súvislosti s ním. Potenciálnym útočníkom môže byť najmä:

        a) zákonný zástupca alebo iná blízka osoba dieťaťa/žiaka

        b) dieťa/žiak (ktorého právna zodpovednosť je obmedzená alebo úplne vylúčená)

        c) iný pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec

        d) skupina osôb

         

        1. Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec má postavenie chránenej osoby podľa zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov (ďalej len „TZ“), čo znamená, že trestný čin spáchaný na takejto osobe sa trestá prísnejšie. Týka sa to najmä týchto trestných činov:

        a) vražda (§ 145 TZ)

        b) zabitie (§ 147 TZ)

        c) ublíženie na zdraví (§ 155 TZ)

        d) poškodenie zdravia (§ 162 TZ)

        e) obmedzovanie osobnej slobody (§ 183 TZ)

        f) vydieranie (§ 189 TZ)

        g) hrubý nátlak (§190 TZ)

        h) nátlak (§ 192 TZ)

        i) porušovanie domovej slobody (§ 194 TZ)

        j) nebezpečné vyhrážanie (§ 360 TZ)

        k) výtržníctvo (§ 364 TZ)

         

        1. Okrem ochrany pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca priznaním postavenia chránenej osoby považuje TZ spáchanie akéhokoľvek trestného činu voči pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi vo forme odplaty za to, že voči páchateľovi alebo jeho osobe blízkej si plnil povinnosť vyplývajúcu zo zákona, za priťažujúcu okolnosť, čo znamená pre páchateľa prísnejší trest.

         

        1. Ak sa pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec stal obeťou činu, o ktorom dôvodne predpokladá, že ide o trestný čin, môže podať trestné oznámenie podľa zákona č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov. Trestné oznámenie je oznámenie o skutočnostiach, že bol spáchaný trestný čin. V zásade ho môže podať každý, teda nielen obeť, ale aj očitý svedok alebo ten, kto bol obeťou o to požiadaný. Aj keď trestný čin nebol dokonaný alebo neskôr bolo konanie posúdené len ako priestupok, policajt, vyšetrovateľ ani prokurátor, ktorý je povinný trestné oznámenie prijať, nemôže pedagogickému zamestnancovi alebo odbornému zamestnancovi odoprieť pomoc, ktorú skutočne potrebuje, ak o ňu požiada.

         

        1. Trestné oznámenie sa posudzuje vždy podľa obsahu, aj keď je nesprávne označené. Možno ho urobiť písomne, ústne do zápisnice na miestnom útvare Policajného zboru, ale aj faxom alebo elektronicky bez zaručeného elektronického podpisu – v týchto posledných dvoch uvedených prípadoch treba oznámenie potvrdiť písomne alebo ústne do zápisnice do troch pracovných dní, inak sa nekoná.

         

        1. Pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi, tak ako všetkým fyzickým osobám poskytuje ochranu aj priestupkový zákon. Ide o priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. Príklady konaní z praxe, ktoré môžu byť priestupkom:

        a) ublíženie na cti (nahrávanie na mobil, kameru, tablet, zhotovenie karikatúry s cieľom uraziť niekoho alebo ho vydať na posmech)

        b) ublíženie na zdraví z nedbanlivosti

        c) úmyselné narušenie občianskeho spolunažívania vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, schválnosťami alebo iným hrubým správaním.

         

        1. Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu objasňujú v priestupkovom konaní orgány Policajného zboru aj na základe oznámenia prijatého od fyzickej osoby. Iba priestupok ublíženia na cti sa prerokováva len na návrh poškodeného pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca. Ak je možné priestupok prerokovať v blokovom konaní, môže o ňom konať aj obec (obecná polícia). Takýto priestupok musí byť spoľahlivo zistený a obvinený z priestupku musí byť ochotný pokutu zaplatiť.

         

        1. Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec má ako každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jeho privolením. V opačnom prípade má právo na ukončenie porušovania svojich práv, primerané zadosťučinenie a náhradu škody. Týchto nárokov sa môže domôcť v civilnom sporovom konaní žalobou podanou na súde, v obvode ktorého má bydlisko. Môže tiež podať žalobu na súde, v obvode ktorého má bydlisko žalovaný alebo na súde v obvode, ktorého došlo ku skutočnosti, ktorá ho poškodila alebo mu spôsobila nemajetkovú ujmu.

         

        1. Podanie žaloby je spoplatnené súdnym poplatkom v závislosti od toho, či poškodený žiada aj náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch. Ak bola pedagogickému zamestnancovi alebo odbornému zamestnancovi v súvislosti s výkonom pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti spôsobená spáchaním trestného činu škoda alebo nemajetková ujma, je konanie o náhrade škody pred súdom oslobodené od platenia súdneho poplatku. To rovnako platí, ak mu ublížil páchateľ na zdraví a spôsobil tak škodu vrátane škody na veci a šlo len o priestupok, nie o trestný čin.

         

        VI. Práva zákonného zástupcu žiaka

         

        1. Oboznámiť sa s výhovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom.
        2. Byť pravidelne informovaný o študijných výsledkoch žiaka na triednych schôdzkach alebo prostredníctvom vopred dohovorenej konzultácie s triednym učiteľom, resp. s iným vyučujúcim, zásadne v mimo vyučovacom čase.
        3. Podávať podnety, pripomienky a sťažnosti na zlepšenie výchovno-vzdelávacieho procesu.
        4. Požiadať učiteľa o konzultácie.
        5. Požiadať o odbornú radu pedagóga, školského psychológa, špeciálneho pedagóga.
        6. Byť informovaný o všetkých výchovných opatreniach, ktoré škola uplatňuje voči jeho dieťaťu.
        7. Zúčastňovať sa na výchove a vzdelávaní po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
        8. V odôvodnených prípadoch požiadať o začlenenie dieťaťa.
        9. Žiadať o možnosť plnenia školskej dochádzky mimo územia SR pri dodržaní všetkých náležitostí stanovených „školským zákonom.“
        10. Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
        11. Preradiť žiaka na inú školu v súlade s ustanoveniami „školského zákona.“
        12. Vybavovať úradné záležitosti u vedenia školy.

         

         

        VII. Povinnosti zákonného zástupcu žiaka

         

        1. Dodržiavať podmienky určené školským poriadkom.
        2. Spolupracovať s triednym učiteľom pri odstraňovaní prípadných výchovných a vzdelávacích nedostatkov.
        3. Zúčastňovať sa triednych aktívov a informačných dní.
        4. V prípade potreby konzultácie s vyučujúcim si vzájomne dohodnú termín v mimo vyučovacom čase. Nie je dovolené narúšať vzdelávací proces akýmkoľvek spôsobom. V neodkladných a výnimočných prípadoch k návšteve súhlas dáva riaditeľ alebo ním poverená osoba.
        5. Dbať a dohliadať na dochádzku žiaka do školy, sledovať jeho včasný príchod, v prípade vymeškaných hodín tieto neodkladne písomne ospravedlniť, vrátane návštev u lekára.
        6. Zákonný zástupca je zodpovedný za výchovu dieťaťa v plnej miere, za jeho správanie v škole i mimo školy.
        7. Dohliadať na úpravu a oblečenie dieťaťa, nevhodné a výstredné oblečenie do školy nepatria. Rešpektuje pripomienky pedagógov, napomáha etickej a spoločenskej výchove.
        8. Zákonný zástupca je povinný informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, o zdravotných problémoch.
        9. Zákonný zástupca žiaka je povinný uhradiť škodu, ktorú jeho dieťa spôsobí na cudzom majetku úmyselným spôsobom, alebo neúmyselne pri porušení vyššie uvedených ustanovení.
        10. Zákonný zástupca berie na vedomie, že škola nie je zodpovedná za prípadnú stratu vecí, ktoré nepatria do školy a nesúvisia s vyučovacím procesom (mobilné telefóny, prehrávače, šperky, financie...).

         

               Zákonní zástupcovia  rešpektujú, že pedagogický zamestnanec má v súvislosti s výkonom pedagogickej činnosti postavenie chránenej osoby podľa zákona č.300/2005 Z.z. a má právo na ochranu pred neodborným zasahovaním do výkonu pedagogickej činnosti. Akékoľvek slovné, písomné zastrašovanie a vyhrážky zo strany rodiča voči pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom školy je neprípustné.

         

         

        Záverečné ustanovenie

         

        Školský poriadok je otvorený dokument, ktorý v súčasnom období je záväzný pre žiakov

        i pracovníkov školy, ale môže podliehať zmenám, ktoré vyplynú z nepredvídaných

        organizačných zmien alebo na základe pripomienok pedagogických zamestnancov, zákonných zástupcov a žiakov školy.

         

        Tento školský poriadok nadobúda platnosť a účinnosť po prerokovaní v pedagogickej rade, dňom podpisu riaditeľom školy.

        Zmeny v školskom poriadku odsúhlasí pedagogická rada vo forme číslovaných dodatkov.

         

         

        Školský poriadok bol prerokovaný:

        Pedagogickou radou dňa: 19.4.2024

        Školský poriadok bol vydaný s účinnosťou od : 19.4.2024

         

         

                                          Vypracoval a schválil: Mgr. Magdaléna Okienková,  riaditeľka školy